НЧ "ПРОСВЕТА 1919" гр.Костандово е юридическо лице с нестопанска цел в обществена полза. Работи за развитието на гражданското общество.

НОВИНИ

Имаме удоволствието да Ви поканим, за участие в ХХVIII-я НАЦИОНАЛЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “КОСТАНДОВО – 2025“, който ще се проведе на 16 - 18 май в гр. Костандово.

за повече информация виж секция ФЕСТИВАЛИ


                                      ПОКАНА                                                                                                                              Читалище “Просвета 1919“ гр. Костандово, общ.Ракитово , обл.Пазарджик ,п.к.4644, ул.Христо Ботев № 37, тел.

+359 896913954 , тел +359 892943838 ,  e-mail : prosveta_k_vo@abv.bg , уеб сайт: https://chitalishte-prosveta-1919.alle.bg/

                             П О К А Н А                                                                                                

 Уважаеми дами и господа,                                                                                                Имаме удоволствието да Ви поканим за участие в ХХVIII-я НАЦИОНАЛЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “КОСТАНДОВО – 2025“, който ще се проведе на 16 - 18 май в гр. Костандово.

 Организатори на фестивала са Кметство гр.Костандово и Читалище “Просвета-1919”  със съдействието на Община Ракитово и Министерство на Културата .

   Целта на фестивала е да съхрани и популяризира изворния автентичен фолклор на България, да се представи пъстротата на българското фолклорно изкуство и по този начин да съхраним и предадем живото духовно културно наследство на българина, участващо в изграждането на идентичността ни.

Каним за участие Читалищни колективи за изворен фолклор от цялата страна. Вярваме, че ще се отзовете на любезната ни покана, като съдействате за представянето на Ваши колективи да покажат пъстрата фолклорна палитра на българската съкровищница.                                                                                                                                                                             Участието във фестивала е свободно, без такса за участие

Организаторите на фестивала осигуряват безплатен обяд на всички участници, както и грамота и плакет.      


-----------------------------------------------------------------------------------

ЗАЯВКА ЗА УЧАСТИЕ

 

От……………………………………...............................…………………………

(име)

При…………………………………………………………................................…

(институция)

Адрес и телефон !!!!за кореспонденция………................................................……..

……………………………………………………………....................................…………........................................................................................................................

Ръководител………………………………………….................................……….

(трите имена)

Ще се представи с:

1……………………………………………………………………..

2…………………………………………………………………….

3…………………………………………………………………….

Времетраене на изпълненията:……………мин.

Общ брой участници:……………………………………

 

 

 

МОЛИМ ,  ВЪРНЕТЕ ПОПЪЛНЕНАТА ЗАЯВКА ЗА УЧАСТИЕ

НЕ ПО- КЪСНО ОТ 05.05.2025 година  .

 

НА АДРЕС:

ЧИТАЛИЩЕ “ПРОСВЕТА-1919” 

ГРАД КОСТАНДОВО,пк:4644

ОБЩИНА РАКИТОВО

ОБЛАСТ ПАЗАРДЖИШКА

тел :   0896913954, 0892943838                                                                                                                                                                                                                                                                            

                                                                                

 

         НЕОБХОДИМО Е  ЗАЕДНО СЪС ЗАЯВКАТА  ДА НИ  ИЗПРАТИТЕ  И КРАТКА ТВОРЧЕСКА ХАРАКТЕРИСТИКА , ЗА ДА МОЖЕМ ДА ГИ ВКЛЮЧИМ в анотацията  НА ФЕСТИВАЛА .Запишете вашите телефони за обратна връзка.!!!!!

 

 

                                                               Подпис и печат:

 


-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13май 2021г.бе открита паметна плоча на архитект полковник Михаил Янков допринесъл за съвременния архитектурен облик на Костандово.Инициативата и изграждането на паметната плоча са изцяло заслуга на читалищното ръководство.



20май 2021г.Участие на читалището в проекта на Министерството на Културата –„Живи човешки съкровища” "Ръчно тъкачество на текстилни шедьоври - част от културното наследство на Европа 2021",съвместно с фирма „Хемус”килимарски цех пред Областна  администрация  гр.Пазарджик.


24-25юни участие на семинар в гр.Кюстендил на секретаря и председателя организиран от РБ”Н.Фурнаджиев”. Семинар на тема:  „ ЕКОЛОГИЧНИ ПОДХОДИ ПРИ ОПАЗВАНЕ И СЪХРАНЕНИЕ НА БИБЛИОТЕЧНИ ФОНДОВЕ


20 ноември 2021година - 30 минутно предаване на БНР –програма Хоризонт с водещ Цвети Радева за Ансамбъл „Бояна“от фестивала в Дорково.


м.   март  2023г.

Аз съм Костандово“

 

 14 граждански организации от цялата страна получиха грантове на обща стойност 62 758 лв. в 8-ото издание на Vivacom Регионален грант. Средствата ще бъдат използвани за реализиране на проекти в областите образование и опазване на околната среда в рамките на една година.

С грантовете дарени в осмото издание на инициативата, общата стойност на сумата, с която Vivacom подкрепя гражданските организации в цялата страна, надвиша 500 000 лева. Средствата са в полза на 108 проекта, на 98 организации от 81 населени места.

 

Инициативата „АЗ СЪМ КОСТАНДОВО", на Народно читалище Просвета -1919, гр. Костандово, е насочена към превенция на прекомерното замърсяване с битови отпадъци, както и отпадъци от пластмаса за еднократна употреба и найлонови изделия и намаляване на употребата им от жителите и гостите на Костандово.

Сумата ,която спечели Костандовското читалище е на стойност 5000лв.

Проблемът, който искахме да разрешим:

Проучване сред жителите на града ни показа, че въпреки че мнозинството от гражданите намират опазването на околната среда за много важно за тях (68 %),едва 27 % изхвърлят отпадъците си разделно, а само 10 % участват редовно в инициативи за почистване на обществени пространства.

С инициативите за чисто Костандово искаме да покажем на хората, че не е толкова трудно да направят малки промени в ежедневието си, за да можем да постигнем голям ефект с намаляването на отпадъците и облагородяване на градчето ни.

   Проектът цели превенция на прекомерното замърсяване с битови отпадъци, както и отпадъци от пластмаса за еднократна употреба и найлонови изделия ,успоредно с това и намаляване на употребата им от жителите на град Костандово.

За целта направихме работилници за апликиране и изработване на торбички за многократна употреба, тениски с логото на проекта, ателиета за по-малките за ръчно творчество, съобразно темата и направихме изложба във фоайето на читалището. Проведохме дискусии с граждани и ученици от ОУ „Неофит Рилски“ на тема: „Забрана на пластмасови изделия за еднократна употреба в ЕС, разделно събиране на отпадъци в малки населени места“.

Организирахме три акции за почистване на парка и речното корито, подмяна на кошчетата и боядисване на пейките, засаждане на храсти, реновиране на паметника в центъра на града и чешмата.

Монтирахме три допълнителни съда за сметосъбиране.

С изпълнението на дейностите,заложени в проекта ,се създават условия и предпоставки за спазването на принципите на устойчивото развитие на околната среда в град Костандово.

Всички заложени дейности и инициативи в проекта са подходящи или лесни за мултиплициране и надграждане във времето.

Благодарим за съдействието на всички доброволци,както и на община Ракитово,Кметство Костандово и ОУ „Неофит Рилски“.

 

                                                                                                                                                Доклад за 100 годишния юбилей

 

     Щастлив съм, че мога да ви поздравя с “Добре дошли” на честването, по случай  100 годишнината на нашето читалище.

                100 години - на Възраждане, на  всеотдайна, сърцата дейност на поколения читалищни дейци - будители и предани сподвижници, за да бъде съхранена българската духовност и традиция.Ето какво са казвали нашите възрожденци:

   “Та ти казвам, българино! Кай се, кай се в своето читалище. Себе си занеси там, детето си. И детето на детето си. И посвети го в наука и култура, понеже читалището, после църквата, е твоят храм. И го почитай!”

На 19.01.1919 г.в с. Костандово,Пещерска околия се е състояло събрание с жителите на  с.Костандово,които изслушвайки речите на Петър Иванов Цветков,Костадин Трендафилов Кадинов,Иван Ст.Попов и Йордан Николов Янков,  събранието решава:

1.Дават си съгласието за откриване на Народно Читалище под името „Просвета”.

2.Избират за Председател на читалищното настоятелство Петър Иванов Цветков.

3.За подпредседател Йордан Янков.

4.Секретар-деловодител –Костадин Трендафилов Кадинов

5.Касиер-Стоимен К. Чолев

6.Библиотекар-Иван Ст.Попов

7.Съветници-Тодор Банчев,Тодор Г.Думков,Атанас Келчев,Костадин Цариградски и Исмаил Имамов.

На 9 ноември 1924г. се открива тържествено читалище ,което се помещава в частна къща ,като за целта са поканени гости от селата Дорково,Ракитово и Лъджене.

До 25 март 1924г.читалището е наброявало 46 члена.Книжният фонд възлиза на 160 книги.Театралният салон се помещава в една влашка къща на центъра,преустроена по-късно в училище.

През1923г.Костадин Трендафилов Кадинов като кмет на с.Костандово оземлил читалището с 20 декара от Общинския поземлен фонд.

   Първото театрално представление на драматичния състав е през 1928г.  .По информация от летописната книга се казва,че „театрото”  е първото в Чепинското корито,което е било подготвено от Манол Чолев и Янко Янков –пиесата се казвала”Тинка и Тръпчо”,но понеже жени не участвали,Манол Чолев играел женската роля в пиесата.

Читалището се движи във възходяща линия.За това говорят следните цифри:

1931- 493 тома книги

1933 – 579 тома книги

1942 – 887 тома книги

А в най-ново време библиотеката разполага над 12 000 т., с просторна читалня и книгохранилище.

Създадени са  със собствени средства 3 бр.компютърни конфигурации за нуждите на децата и гражданите,за да могат да ги ползват,като съвременни форми на комуникации и информираност .Разполагаме с  безплатен  интернет-информационен център да може да откликнем на съвременните изисквания ,децата и населението на Костандово да могат да влязат в интернет и  да си принтират материалите ,да комуникират със свои близки. Дарено ни е   едно мултифункционално устройство     ( копирна машина,скенер и принтер) от бившия кмет на община Ракитово г-н Любомир Петков . От 2012 година разполагаме с библиотечен софтуер.

2017 г. нашата библиотека е част от Глобални библиотеки-България. Нашата библиотека е иновативна и работи с платформата Уча.се.

Отначало книгите са набавяни изключително от дарения. До 1951г. библиотекарите са били на доброволни начала.През 1951г. е назначен Георги Велев от Чепино,който създава и духовата музика.От 1957г . библиотекар е Заприн Василев Кадинов.А през 1962-2001 г. ,като библиотекар работи  Ана Чипилова.От 2001 до  2016 г. библиотекар е Анета Миранова Иманова.В настоящият момент библиотекар е Савка Веркова Вулдева.

Съвместно с училището редовно са подготвяни утра ,вечеринки,както се е наричало в миналото.Днес двете институции също работят съвместно, за изграждането и развитието на културния живот и просветното дело.

През периода 1919-1944 година Председатели на читалището са били:Петър Иванов Цветков – 1919г- 1927г.През 1927 г. е избран за Председател Димитър Костадинов Бараков.През март 1931 г. е избран Борис Милушев Спасов.От 01.12.1936г.за Председател е избран Манол Стоименов Чолев.От 1943 г. за председател е избрана г-жа Сединя Тишкова- учителка.Иван Георгиев Дунков 1948-1950 г.  П редседател е  и Филип Костадинов Янков  от 1950-1956 г. От 1956г до 2000г.за Председател е избран Васил Борисов Лафазански.Следват Пламен Асенов Киселов -2000-2003г,Цанко Манолов Рабчин 2003-2005г., и Никола Велев Бързаков от 2005  вече е четвърти мандат. Секретари на читалището са били Бенчо Шевров,Любка Дункова,Васил Бараков,Петрана Лебанова и  сега е Пламен Киселов.

Особено голямо развитие получават  читалищните състави след 1946г.

Театралният салон –старата училищна сграда, е вече неудобна  за театрални представления,затова и театралната самодейност е в застой.Построеното ново училище  отваря  врати за учебната 1948-1949 г.с  две класни стаи , съединени в една ,построена била малка,но удобна сцена за театрални постановки.Първата постановка е малката пиеска „Цар и говедар”, с участието на артистите:Кирил Чолев и  кметът на с.Костандово Костадин Янков.През 1948г. е построена нова читалищна сграда с театрален салон и  с по-голяма сцена и две стаи за библиотеката.

Населението на Костандово започва да расте и има необходимост от разширяване на дейностите и нужда от по-нова и модерна сграда.През 1966г.група костандовци в състав:Тодор Минков-кмет,Васил Лафазански-Председател на читалището,Васил Сърбов-общественик,Илия Стоилов и Георги Бараков посетили  Председателя на Държавна планова комисия гр.София- Апостол Пашев с цел отпускане на средства за нов читалищен дом.Плановете са подготвени предварително от инж.архитект Михаил Янков/Милето/ ,работил в ПРОНО към МО, родом от Костандово.
Отпуснати  са 70 000лв,с помощта на които започва строителството на новата читалищна сграда,която е завършена през 1970 г.Официално й  откриване е през 1971г. Главен майстор от началото на строежа до завършването е Миран Алеков Раданов.Сградата отговаря на всички изисквания на съвремието- с въртяща се сцена,чудесна акустика,амфитеатрален салон,заседателни зали,грамадни зали за читалня и библиотека и кафе-сладкарница.През периода от 1949-1989 г. са подготвени и изнесени следните пиеси: ”Хан Татар”, ”Бунтът на робите”, ”Снаха”, ”Когато гръм удари”, ”Три синджира роби”, ”Блато”, ”Анга Хан”, ”Има ли смисъл да утепаме мечката”, ”Йончови ханове”, ”Страхил”, ”Свекърва” , ”Руска” и много други.Пиесите са се  ръководели от Филип Янков,прекрасен режисьор и взискателен ръководител.Неговата опитност влияе благотворно върху играта на самодейците.Всичко това ,което посочих е създавало  условия за много доброто представяне и възприемане от зрителите и това води до посещения в другите села на окръга.Трябва да отбележим отличната игра на Заприн Киселов,Петър Бажлеков,Руса и Йордан Стоилови,Васил Лафазански,Симеон Кирев,Георги Бараков,Христо Джолев,Илинка Спасова,Зорка Божева,Илия и Мария Киселови,Илия Стоилов,Милчо Спасов,Мария Бързакова,Спас Бажлеков ,Стефан Бошнаков ,Илия Гардански и други.Софльор на всички пиеси е била Марияна Стоилова .

           Песента е традиция в Костандово и затова песенното творчество се приема  много добре от населението и тръгва с бързи крачки напред.За различните утра и вечеринки са  пеели училищните хорове и групи.През 1951-52 г.  е създадена танцова трупа с ръководител Юри Садъков от гр.Велинград,а след него трупата продължават да ръководят  Петър Томанов и Трончо Салкин.През 1963 г. е създадена духова музика под ръководството на Петър Грозданов/Пени/,а по-късно Борис Филипов,после Юри Ганев и Митко Карабельов.След това в Костандово са назначени много добри учители по пеене.С тяхна помощ е създаден първият женски битов хор с ръководител Христина Спасова.По-късно хоровия състав се ръководи от Стоянка Чолева и Филип Янков.От 1956 г. ръководител на групата е Васил Кривошийски и Любка Кривошийска. Христо Джолев също е  ръководител на  битова група .Ръководител на мъжката фолклорна група е и Антон Раданов.От 1975г. и до сега главен художествен ръководител на АИФ”Бояна”  неизменно е Митко Карабельов. За ръководителя,хореографа ,корепетитор и главен художествен ръководител на ансамбъла за изворен фолклор „Бояна”спокойно може да се каже и потвърди ,че той е един от най-добрите специалисти по автентичен фолклор не само в Пазарджишка област,с което е предложен от ЧН и бе  награден със златна значка от Министърството на Културата от  Стефан Данаилов .Под ръководството на Митко Карабельов и акад.Крум Георгиев през 2000 г. в Закопане,Полша Ансамбъла спечели второто място „Сребърна брадва” и „Сребърен чан”. Участие на Злетовския фестивал – в Пробищип Р.Македония.

 През м.октомври 2014г.Международната организация за народно изкуство за фолклор/ИОФ/Общество за фолклор с Председател академик Крум Георгиев удостовериха със сертификат АИФ „БОЯНА” с категория Представителен.С особено чувство на почит и признание ще спомена имената на Фатма Лещарова и Фатма Балиева ,като Лещарова многократно бе канена да участва като изпълнител в ансамблите „Пирин” и „Филип Кутев”.Ати Молова бе рекламно лице на фестивала  в Копривщица,като постоянно бе въртян клипа по БНТ с нея.След като бе и в Гласът на България по БТВ,а после и в Сандански „Пирин фолк” фондацията на Елена Костова я нарече „Гласът на Родопите”. Искам да отбележа ,че благодарение на Анета Иманова ансамбълът за изворен фолклор „Бояна”,успя да направи музикален филм ,който постоянно се върти по НТВ „СКАТ” и един успешен проект в цялостното творчество на  ансамбъла от неговото създаване през 1975година до настоящия момент.

    Три пъти участие на АИФ”Бояна” в предаването на НТ „СКАТ” в предаването „От българско по-българско”.  Три пъти Участие на  ансамбъла с група студенти от Лосанжелийския университет,водени от доцентите  Цветанка и Иван Варимезови ,преподаватели по народно и хорово пеене и балканска музика.

Гостували са ни групи от Маастрихския университет  Холандия,също така и групи от Япония.

През 2016 г. - Посрещане на английски и френски туристи в килимарския цех  и фолклорна програма в читалището, изнесена от самодейци от АИФ „Бояна”.

Групи от ЮЗУ Благоевград с преподаватели Бинка Добрева и доц.Георги Гаров хореограф.

Среща на АИФ „Бояна”с проф.Стефан Драгостинов в читалището.

           Участие на АИФ „Бояна”на Цигов чарк на преподаватели на световна екологична организация за свободен живот.

  Ансамбълът е лауреат на VІ-ти  и VІІ-ми национален събор  в Копривщица.Заема призови места от:Рожен,Банско,

Предела, Велико Търново,  Неделино,Батак,София-“Софийска пролет-2005и 2006 година”,”Витоша-2003”,Дорково.Носители на специалната награда на “Копривщица-2005”и”Рожен-2006”.Специални гости на “Пирин пее”,”Златната шевица” в Костинброд,Разлог,”Малешево пее и танцува”-Микрево.

Много записи по БНТ,ТВ СКАТ,БНР и местни телевизии.      

Ансамбълът се състои от мъжка и женска певчески групи,солисти,танцова група в съпровод на тамбурашки състав с тарамбука  - общо 33 участника.

През 2012 г.бе санирана сградата на читалището по проект с Общината и фонд „Козлодуй”.

През  2016 г. с участието на читалището бе реализиран проект между БНТ-Пловдив и читалището за направа на рекламно предаване за Костандово с цел туризъм-„Пътувай с БНТ-2”.

През 2016 г.от училището бе пренесена музейната сбирка в сградата на читалището,която за съжаление още не е дооформена поради липса на средства.Тук трябва да благодарим на археолога Величка Мацанова от Дорково.

2017г. –посещение на секретаря Пламен Киселов във фирма „Хемус”-килимарски цех за среща с фондация „Америка за България” ,както и търговски представители на Американското министерство за търговия.Реализирахме съвместен проект”Създаване на устойчиви механизми за овластяване на уязвими групи в сферата на ръчното творчество”като направихме изложба на ръчно ткани  персийски килими в лятната резиденция на английското посолство на н.прв. Ема Хопкинс,като присъстваха и редица посланици акредитирани у нас.Фирма „Хемус”или килимарския цех както ние си го знаем е една от емблемите на Костандово прославили го извън пределите на страната.

Същата година -среща в читалището с доц.д-р Вихра Баева от БАН-институт за етнология и фолклористика с етнографски музей –относно предания и легенди от Костандово.

Участие на секретаря Пламен Киселов в ТВ предаване”Шарената черга” по „Деймос” ТВ.

Участие на секретаря в предаване на „Деймос ТВ” за проблемите и изграждане на музейна обществена колекция.

През 2018г. писане и шарене на великденски яйца в читалището,съвместно с исторически музей Велинград и ученици от ОУ „Неофит Рилски”.

–по предложение на Читалищното Настоятелство във връзка с 70 годишен юбилей и 50 години творческа дейност Министъра на Културата Боил Банов награди Никола Янев –Чоли с грамота,почетно звание „Златен век” печат на цар Симеон Велики.

         Искам специално да отбележа ,че групата за стари градски песни „Евридика” си намери своя Орфей в лицето на маестро Никола Янев- Чоли. ГСГП”Евредика”при НЧ „Просвета-1919”гр.Костандово се ръководи от Н.Янев от м.февруари 2005 г.До сега групата има над 196 участия във фестивали,концертни изяви и тържества.В групата участват  6 жени със съпровод на акордеон.Репертоарът е разнообразен и надхвърля 100 песни,като част от тях са авторски.По-значими участия на групата са:

Златен кестен-Петрич 2006 с награда  и диплом за изпълнение на стара градска песен.

Пети,осми и десети фестивал за стара градска и забавна песен –„Георги Шаранков”-гр.Пазарджик.

 –Фестивалът „Под липите златен прах се рони”-гр.Стара Загора-2007г.

 -Фестивала „Пей сърце”-гр.Кюстендил-2007г.-първо място,2008г.-голямата награда,2010г. -първо място.

 -Фестивал”С песните на Ари”-гр.Хасково

 -2006г. -Вечер на старата градска песен гр.Велинград-Каменица

 -2008 г.- 2017г. -Телевизионни предавания  два пъти  по ТВ”Евроком”-Пловдив, осем  пъти по НТ”СКАТ” в предаването „Ако зажалиш” с водещи Бони Милчева и Тодор Върбанов.

И последната голяма награда на старопланинския събор „Балкан фолк”2012г.гр.Велико Търново.

Групата има издаден компакт диск с 19 песни.

Солистката на групата Лимонка Кирева  винаги е  печелила  призови места на фестивали и конкурси.Индувидуален изпълнител:Ани Думкова с песента –Признание и Навън вали ,спечели трето място на фестивала „Нежни спомени”в Панагюрище.

Друг успешен проект,който го създадохме съвместно с Кметство Костандово,това е поредният ХХIV-ти Национален фолклорен фестивал

„Костандово-2019”.Искам да разкажа за неговото създаване през 1995година,когато работех в Кметството , и  Кмета Момчил Иманов ме определи да  отговарям за читалището.

Преди това покойния Васил Луков и Симеон Кирев при един частен разговор дадоха идеята да се възстанови храмовия празник”СВ.Св.Константин и Елена”,който се празнува на 21 май и преди много години се е правело събор и са идвали гости от цялото Чепинско корито .Споделихме идеята с Кмета Имамов и секретаря на читалището Петрана Лебанова и решихме да поставим началото на един селски събор,който да се празнува на 21 май.Направихме много добра организация и първия събор мина много добре с участието на мажоретния състав и духовата музика от Велинград,ДАНПТ”Пазарджик” и фолклорни състави от региона.Отзивите на местното население бяха чудесни и това ни даде тласък за неговото утвърждаване.После имаше един период, в който доста се лутахме какъв статут да изберем на този празник,дали да бъде селски събор или пък тържество с различен  жанров характер.

Фестивалът придоби ново измерение с Кмета Ясен Пашомов,където направихме Организационен комитет и решихме да се нарича фестивал т. е .преглед на фолклорните автентични състави.От регионален фестивала през 2008 година вече е със статут Национален ,като участват фолклорни състави от цялата страна под егидата на Министерството на Културата и жури от БАН,Общество за фолклор и специалисти от Музикалната академия-гр.Пловдив и Пазарджик.През 2009г. фестивалът бе е с международно участие-състави от Балканските страни.

Сега в трите фестивални дни участват над 1600 участника от всички фолклорни области на страната.Фестивала се утвърди на Национално ниво и е един от предпочитаните фестивали през пролетта водени от гостоприемството на Костандовци и добрата организация  с раздадени плакети ,грамоти и безплатен обяд.

      Но когато дейността на едно читалище е с почти продължителността на един човешки живот, то равносметката е белязана с присъствието на хората, от онези - първите, сложили началото, - до последните, вървящи по техните стъпки. Не е възможно да изброя имената на всички самодейци, преминали през читалищната сцена, изиграли едни от най-хубавите роли, съперничили на професионалните актьори, но искам да отдам заслужена почит към онези, които вече не са сред нас и да благодаря на всички вас, които не щадяхте своето време и сили, неплатен творчески труд, много безсънни нощи в името на читалищното дело.

Тук искам да отбележа и дарителството което се случва в читалището ,като споменем имената на депутатите Славчо Велков ,Йордан Младенов,Сергей Кичиков съгражданите -Нури Фотенлиев ,Стоян Спасов,Момчил Арнаудов .Дарение на  книги Мария Бозова ,Пламен Киселов,Никола Янев-Чоли,Елена Баракова,Мария Стоилова,Симеон Спасов и др.

  Благодаря на всички Вас,   самодейци  и на вашите семейства за участията.

През всичките тези  100 години читалището е било непрекъснат извор на култура и просвещение.С дейността на своите колективи биват възпитани много кадри,които заемат отговорни постове в цялостната дейност на селището.Няма сценични изкуства на национално ниво ,които да не са минали през читалищата.Тук искам да спомена и бележити костандовоци като:проф. доктор на селскостопанските науки Асен Димов ,който ръководеше института по интрудукция и растителни ресурси в гр.Садово,създал редица сортове и култури като сушоустойчивият сорт пшеница „Катя”, и др.Героят на социалистическия труд Спартак Лещаров ,който с неговата бригада създават  редица язовири  и каскади като национални обекти.Стоян Иванов Стойчев –капитан на кораб- лоцмана от Родопите,  който позиционира корабите в алжирското пристанище.Синът му Иван Стойчев, доцент -преподавател в УНСС.,проф. д-р Димитринка Кадинова –Цонкова преподавател във Велико Търново-ВТУ преподавател катедра”Теория и методика на физическото възпитание”,Костадин Бараков –заемал посланически позиции във външно министерство.Асен Салкин-археолог в Каварна ,проучил крепостите на нос Калиакра и подводната археология в региона на Северното Черноморие.Асен  Милев –Мъжаго през 1972г. вицеевропейски шампион в Югославия по борба и световен студентски шампион през 1975г.в София.

И накрая,но не на последно място, Михаил Янков –Милето –архитект,инженер,полковник ,допринесъл със своите проекти безвъзмездно за съвременния облик на центъра на  Костандово.

   

      Честит  да  ни е 100- годишният юбилей,скъпи костандовци и вие мили и незабравими самодейци!

 

10.05.2019г                                  


Вицепрезидентът бе гост на 100-годишнината на читалище „Просвета - 1919“ в град Костандово

Вицепрезидентът Илияна Йотова бе специален гост на отбелязването на 100-годишния юбилей на Народно читалище „Просвета - 1919“ в град Костандово, община Ракитово.

„Думите читалище и просвета нямат превод на друг език. За нас, българите, те са свещени думи“, посочи вицепрезидентът пред препълнената зала на читалището.

„Читалището е уникална и непреходна българска институция, дом на българщината и родолюбието. Читалището съхрани българския народ през вековете, изгради българската нация“, изтъкна Илияна Йотова.

Вицепрезидентът поздрави танцовите и певческите състави към читалището за активната им дейност, към която привличат малки и големи.

По-рано Илияна Йотова посети килимарския цех в града. В завода ръчно се тъкат килими за замъци в Обединеното кралство, Австрия, Холандия. По ръчно тъкани в Костандово килими стъпват и членовете на британското кралско семейство и много други известни личности.



--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
НОВИНИ
07 юли 2019г,  ансамбъла за изворен фолклор "Бояна участва на международния фолклорен фестивал "Пауталия" гр.Кюстендил.
След оспорвана тридневна надпревара завърши Деветият международен фолклорен конкурс „Пауталия" - Кюстендил 2019. 
В конкурсната програма взеха участие над 2500 изпълнители от цяла България, Македония и Сърбия.

Журито с председател доц. Георги Петков присъди следните награди:

Голямата награда на конкурса завоюва Ансамбъл за изворен фолклор „Бояна" при НЧ „Просвета 1919" гр. Костандово, общ. Ракитово.

 Специални награди получиха: Тамбурашки оркестър при НЧ „Искра 1975" гр. Кюстендил, Фолклорна формация „Огоста" при НЧ „Разум 1883" гр. Монтана, Лиляна Младенова от СОУ „Сава Доброплодни" гр. Шумен, Добренка Зашева от гр. Кюстендил и ФГ „Красота" при НЧ „Кирил и Методий 1927" с. Долно село.

Едногодишни стипендии по Програмата за подпомагане на даровити деца получават Тони Костов от НЧ „Братство 1869" с преподавател Адела Харалампиева, Александрина Иванова и Петя Михайлова от НМУ „Л. Пипков" гр. София.

====================================================================

В момента разглеждате олекотената мобилна версия на уебсайта. Към пълната версия.